Biżuteria wykonywana własnoręcznie cieszy się dziś dużą popularnością. Nic dziwnego – jej wykonanie nie jest drogie, a efekty bywają zachwycające. Z chęcią kupujemy biżuterię handmade, lecz niewiele z nas decyduje się na to, by samodzielnie coś wykonać. Przyjrzyjmy się, jak w prosty sposób możemy wykonać kolczyki z modeliny.

Polymer Clay – co to takiego?

Polymer Clay to nic innego jak modelina, która jest nam dość dobrze znana. Jak się okazuje, jest to nie tylko materiał, którego używają dzieci na zajęciach plastycznych. Doskonale sprawdzi się do wykonania biżuterii handmade, np. kolczyków. Metoda ta nie wymaga zbyt dużych zdolności manualnych, gdyż zazwyczaj elementy, które są wytwarzane, nie są skomplikowane. W Internecie znajdziemy mnóstwo obrazków i filmików przedstawiających, co krok po kroku należy wykonać.

Aby wykonać kolczyki z modeliny, potrzebujemy przede wszystkim masy polymer clay. Znaleźć ją można w sklepach papierniczych, hipermarketach oraz bez problemu zamówimy ją przez Internet. Zazwyczaj w opakowaniu znajduje się kilka kolorów, co stwarza nam możliwości wykonania różnorodnych rodzajów kolczyków. Niezbędne będą również zawieszki i zapięcia, które najlepiej jest zamówić ze sklepu internetowego.

Jak krok po kroku zrobić kolczyki?

Gdy mamy już wszystkie potrzebne akcesoria, należy wybrać kształt naszych kolczyków. Na początku dobrze jest zacząć od czegoś prostego, jak np. serce, kokardka, owoc lub warzywo. Dobrze jest przećwiczyć lepienie kilku kształtów, by wybrać ten, który wychodzi nam najlepiej. Po ulepieniu potrzebnych elementów, za pomocą wykałaczki należy zrobić w nich dziurki, w których umieszczone będą zawieszki. Następnie w sposób bardzo delikatny, łączymy kolczyk z zawieszką poprzez zlepienie miejsca łączenia. Gdy mamy już pewność, że oba elementy są dobrze połączone, zajmujemy się utrwalaniem modeliny. Warto skorzystać z przepisu podanego na opakowaniu, zazwyczaj jest to gotowanie w wodzie lub utrwalenie jej w piekarniku.