Wraz z narastającym poziomem stresu w dzisiejszych czasach, spowodowanym tempem życia, coraz więcej osób ma poważny problem z zasypianiem. Dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć, jak sobie z takimi problemami radzić. Zwłaszcza teraz w czasie pandemii, kiedy jeszcze więcej osób cierpi na różne problemy zdrowotne, ze względu na niską aktywność społeczną.

Jakie mogą być powody bezsenności?

Jednymi z powodów, przez które możemy cierpieć na bezsenność, są powody psychogenne. Jeśli nasz stan emocjonalny jest w rozsypce np. w efekcie zbyt długiego przebywania samemu, może się to odbić na naszym śnie. Dlatego tak ważne jest, żeby pomimo panujących obostrzeń, wciąż w jakiś sposób spędzać czas z osobami, z którymi lubimy spędzać czas. W wypadku, gdy jedynymi ludźmi, z którymi spędzamy czas, są nasi współpracownicy z pracy, za którymi jeszcze do tego średnio przepadamy, to nie będzie nam to pomagało. Starajmy się obserwować czy nie mamy problemów ze snem. Bardzo często, kiedy problemy ze snem dopiero zaczynają się pojawiać, można im bardzo szybko zaradzić. Oczywiście problemy ze snem nie zawsze muszą być efektem naszych emocji, czasem mogą być one spowodowane problemami zewnętrznymi. Do takich problemów można zaliczyć, chociażby światło albo zbyt wysoką temperaturę. Starajmy się zwracać na warunki nas otaczające, ponieważ mogą być one częstym powodem problemów ze snem.

Jak bezsenność może wpłynąć na nasze życie?

Osoby, które muszą zmagać się z tym problemem, mogą mieć ciężkość ze skupieniem się i panowaniem nad emocjami. W wypadku regularnego niewysypiania się możemy mieć także problemy czysto zdrowotne, które w konsekwencji będą mogły przerodzić się w poważne choroby sercowe. Problem z bezsennością dotyka coraz więcej osób i nie jest to coś, co można po prostu bagatelizować. Jeśli posiadamy zaburzenia snu, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub terapeutą specjalizującym się w zaburzeniach snu. Próba poradzenia sobie z problemem samemu może pogorszyć nasz stan, przez co będzie nam jeszcze ciężej sobie z tym problemem poradzić.