Wraz z rozwijającym się rynkiem IT, coraz więcej zawodów zaczyna być zastępowana przez sztuczną inteligencję. Dzieje się to przede wszystkim w zawodach związanych z ekonomią i obsługą klienta, gdzie coraz częściej rolę człowieka zajmują boty.

W jakich zawodach ludzie zostaną zastąpieni sztuczną inteligencją?

Kiedy bardzo szanowana praca analityka rynkowego, w ciągu kilku lat może zostać całkowicie oddana w ręce sztucznej inteligencji. Zawody, w których człowiek służy do analizy danych, mogą z czasem stawać się coraz bardziej zajmowane przez SI, ze względu na pewną mechaniczność pracy. Do takich zawodów będą potrzebni tylko profesjonaliści, którzy będą mogli pomóc doskonalić algorytm bota, reszta osób nie będzie potrzebna. Wynika to nie tylko z tego, że bot zawsze wykona tę pracę lepiej, ale z tego, że jest tańszy i do tego pracuje 24 godziny na dobę. To samo tyczy się zawodów związanych z obsługą klienta, gdzie bot głosowy jest w stanie udzielać odpowiedzi na większość pytań klientów. Boty głosowe potrafią także przeprowadzić klienta przez proces weryfikacji danych w celu odzyskania haseł itp. Największą korzyścią takiego rozwiązania jest fakt, że ludzie nie denerwują się tak łatwo na przedmioty nieożywione, przez co chętniej słuchają ich instrukcji. Jak jednak wygląda sytuacja takich zawodów jak operator logistyczny, który jednak wymaga większej kreatywności?

Czy nawet takie zawody jak operator logistyczny zostaną zastąpione przez SI?

Choć jest to praca polegająca na czymś więcej niż analizowaniu danych, to jednak nie jest to coś, z czym komputer sobie nie poradzi. Logistyk musi planować najlepsze trasy do transportu towaru między magazynami a miejscami docelowymi. Bardzo ważne jest też dbanie o przepływ informacji między pracownikami na danej linii transportowej. Są to jednak zadania, które SI może  spełnić. Zwłaszcza że w przeciwieństwie do człowieka, komputer jest w stanie interpretować dużo więcej danych na raz, dzięki czemu może wybrać optymalną drogę. Człowiek niestety ma ograniczenia, których nie da rady przeskoczyć. SI jest w stanie kontrolować transport bez przerwy i wprowadzać potencjalne poprawki w zależności od sytuacji, kiedy człowiek jednak musi robić sobie przerwy. Trzeba tutaj zaznaczyć, że jedna przerwa, może przeważyć o opóźnieniach w transporcie.