Opakowania plastikowe pojawiają się w naszych domach bardzo często. Używamy ich, nie myśląc o tym, że plastik potrzebuje nawet kilku tysięcy lat, by się rozłożyć. Na szczęście istnieją pewne alternatywy, z których powinniśmy zacząć korzystać już dziś – przyjrzymy się, jakie.

Czym zastąpić talerze i kubki plastikowe?

Świetnym zamiennikiem dla naczyń plastikowych mogą być naczynia papierowe. Jest to jeden z najstarszych rodzajów naczyń, które były używane w gastronomii długo przed plastikami. Mimo że plastikowe naczynia i sztućce zyskały dużą popularność, ten rodzaj nigdy nie został nimi zastąpiony na dobre. Obecnie coraz więcej osób świadomie sięga po takie rozwiązanie. Naczynia tekturowe są tanie w produkcji, a co najważniejsze – proces ich rozkładu jest naprawdę szybki, gdyż trwa jedynie pół roku. Więcej na https://www.lideropakowania.pl/gastronomia-hotele-restauracje.html

O tym wynalazku było głośno przez ostatnie lata. Ich wyprodukowanie jest proste – wystarczą otręby zbożowe oraz odrobina wody, które po połączeniu dają niezwykle plastyczną masę. Można z niej tworzyć dowolne kształty poprzez obróbkę termiczną i prasowanie. Procedura ta jest ekologiczna i tania, a przede wszystkim, talerze wykonane z otrąb bardzo szybko ulegają rozkładowi. Jednak nie jest potrzebny w każdej sytuacji, gdyż naczynia te można po prostu zjeść po skończonym posiłku. Taka zastawa idealnie sprawdzi się w domu lub na pikniku, a także w restauracji i barze. Nadaje się do podawania dań gorących i zimnych. Ponadto, podgrzanie jedzenia umieszczonego na takim talerzu, w kuchence mikrofalowej lub piekarniku nie stanowi żadnego problemu, gdyż naczynia z otrąb doskonale się do tego nadają.

A może drewniane zamienniki?

Kolejnym materiałem, którym możemy zastąpić talerze i kubki plastikowe oraz sztućce i słomki, jest drewno. Produkty drewniane można z powodzeniem wykorzystać ponownie, a nawet jeśli nie – ulegają one biodegradacji. Najczęściej spotkać możemy naczynia wykonane z brzozy, olchy czy sosny – czyli tych gatunków drzew, które najczęściej występują w Polsce.